ДИСЦИПЛИНЫ

Раздел работ:

Библиотековедение


Тема: Бібліотечні каталоги в Україні в 20 ст.
Тип: Реферат
Дата добавления: 2013-01-25 22:51:04
Автор:
Обьем: 18
Цена: 15 грн.

Содержание:

Вступ

1. Розвиток бібліотечної каталогізації у ХХ ст.

2. Бібліотечні каталоги в Україні ХХ ст.

Висновок

Список використаної літературиВыводы:

Таким чином, бібліотечна каталогізація була започаткована ще в Київській Русі. Вона є надбанням насамперед української бібліотечної культури. Бібліотечні каталоги задовольняли потреби бібліотек у зберігання та, менше, в розкритті їх фондів. Перші бібліотечні каталоги суттєво відрізнялися від сучасних. Це були інвентарні описи книг, які за структурою збігалися з розстановкою їх на полицях, але одночасно виконували каталожні функції.

Соціальні катаклізми (монголо-татарська навала, розпад Київської усі) призупинили розвиток бібліотечної справи в Україні, та вже в епоху пізнього Середньовіччя, Ренесансу (XVII– XVIIIст.) вона поступово відроджувалася, а з нею і каталогізація. Виникали численні бібліотеки, де створювали каталоги, причому окремі особи спеціалізувалися на їх складанні. Деякі з них допомагали Московії в організації бібліотек, каталогів, бібліографічних списків. В українських бібліотеках переважали рукописні систематичні каталоги, частково вони друкувалися.

З утратою Україною автономії (ІІ половина XVIIIст.) бібліотечна справа поступово занепадала: закривалися бібліотеки, висококваліфіковані фахівці переїздили на службу до Москви, Санкт-Петербурга, де з часом сформувалися центри каталогізації. Та поступ цивілізації з Заходу змусив можновладців відкривати навчальні заклади, друкарні, бібліотеки на теренах Російської імперії, зокрема в Україні. У ХІХ ст. бібліотечна каталогізація розвивалася передусім в університетських та інших академічних бібліотеках, потім у громадських, народних тощо. Звичайно, перевага надавалася систематичному каталогу, однак паралельно у крупних бібліотеках створювалися абеткові. Головною формою систематичного каталогу залишалися книжкова, абеткового – карткова.

На початку ХХ ст. стан бібліотечної каталогізації, безумовно, поліпшився. Академічні, значна частина міських громадських та народних бібліотек створювали необхідний для роботи мінімум каталогів. Особливого розвитку набули систематичні каталоги у книжковій формі. У фахових журналах, окремих монографіях питання каталогізації привертало все більшу увагу, але відсутність національно-державної інструкції з каталогізації, загальноприйнятої бібліотечно-бібліографічної класифікації, відповідних фахівців струмувала цей процес. Остаточно його гальмувала громадська війна. Таким чином, на початку 1920-х рр. стан бібліотечної справи взагалі та каталогізації зокрема був незадовільним.

Зміна влади в Російській імперії на Радянську, утворення нової держави – СРСР – стимулювали подальший розвиток бібліотечної справи, бібліографії, зокрема каталогізації. Нова державна система добре розуміла значення бібліотек у формуванні світогляду своїх громадян. Отримавши державну підтримку, бібліотеки поступово відновлювали каталоги та створювали нові. Одночасно інтенсивно розвивалася теорії каталогізації, створювалися державні інструкції з каталогізації, модернізувалася Десяткова класифікація як ІПМ систематичних каталогів радянських бібліотек, розроблялися теорія та методика предметизацію і предметного каталогу, формувалася система централізованої каталогізації, створювалися зведені каталоги.

У післявоєнний період (1950 – 1960 рр.) поступово сформулювалася сучасна система каталогів і картотек бібліотек усіх типів і видів, складалася низка нормативно-інструктивних документів, навчальної літератури, були підготовлені відповідні кадри, одночасно розвивалася теорія каталогізації. В останній чверті ХХ ст. бібліотечна каталогізація продовжувала розвиватися, якість бібліотечних каталогів та їх системи значно поліпшилася завдяки стандартизації бібліографічного опису, завершенню робіт по створенню вітчизняної бібліотечно-бібліографічної класифікації, централізації бібліотечної мережі та комп’ютеризації каталогізації.Вернулся в раздел работ Скачать работуЕсли Вам не подходят способы оплаты, указанные на сайте, Вы можете оплатить доступ к работам, перечислив деньги на карту Приватбанка. Для уточнения реквизитов обращайтесь к администратору

ЕСЛИ У ВАС ВОЗНИКЛИ ВОПРОСЫ ПО ПОВОДУ ДОБАВЛЕНИЯ ИЛИ СКАЧИВАНИЯ РАБОТ ОБРАЩАЙТЕСЬ К АДМИНИСТРАТОРУ САЙТА:

+380969431646, +380501022921 или helpstudentu@mail.ru

Логин:
Пароль:
  Напомнить пароль ?
 

Если вы не зарегистрированы, пожалуйста, зарегистрируйтесь